Koľko denne by som mal cvičiť?

Pixabay

Koľko denne by som mal cvičiť? Spýtal sa žiak slávneho maďarského huslistu Leopolda von Auera: “Ak cvičíš iba prstami, potrebuješ na to celý deň. Ak však cvičíš mysľou, zvládneš to aj za hodinu a pol.“ 

Arthur Rubinstein odporučil cvičiť svojim žiakom najviac štyri hodiny denne.

Americký husľový virtuóz – Jascha Heifetz – tvrdil, že príliš veľa cvičenia je rovnako zlé, ako príliš málo. Najviac cvičieval 3 hodiny denne a nedeľami necvičil vôbec.   

Celkom sa stotožňujem s názormi týchto slávnych hudobníkov 20.storočia. Nie je dôležitá dĺžka cvičenia, ale kvalita. Už keď si to len vezmeme z mentálnej stránky, človek sa jednoducho nedokáže plne sústrediť viac než hodinu v kuse. Preto by sme mali myslieť na tieto veci:

Koncentrácia

Cvičte dovtedy, kým sa dokážete na skladbu plne koncentrovať. Ak začínate myslieť na iné veci, alebo sa už nedokážete sústrediť, jednoducho si dajte krátku 10 a viac minútovú pauzu a potom pokračujte ďalej. Môžete si napríklad ľahnúť na zem a trošku si odpočinúť. U mladších žiakov dochádza k strate koncentrácie po 10-20 minútach, u starších je to po 45 – 60 minútach. Ale myslím si, že krátka pauza po 20 minútach nezaškodí nikomu. 🙂

Časové rozvrhnutie cvičenia počas dňa

Snažte sa cvičiť v najproduktívnejších hodinách Vášho dňa, kedy máte najviac energie. U niekoho sú to ranné hodiny, u niekoho zase po obedné. Niektorí by ste mi mohli povedať, že musíte cvičiť vtedy, keď je voľná trieda a keď máte čas. To áno, v tomto sme trošku obmedzovaní, ale zase cvičiť o 21:00 keď už nevidíte ani na oči, je úplne kontraproduktívne 🙂

Cvičte efektívne

Neprehrávajte stále dookola tie isté pasáže, ktoré Vám idú a ktoré radi hráte. Venujte sa hlavne úsekom, ktoré Vám robia problém a v ktorých sa necítite komfortne. Zo začiatku by ste takéto úseky mali hrať pomaly a zakaždým sa snažiť, aby ste hrali správne noty. Ak budete cvičiť s chybami, Váš mozog si ich jednoducho zafixuje a bude veľmi ťažké ich znovu odstrániť. Aj keď cvičíte pomaly, už vtedy sa snažte pracovať na výraze danej skladby.

Denník

Skúste si viesť denník vášho cvičenia. Zapíšte si, čomu sa chcete dnes venovať a čo tým chcete dosiahnuť. Ak počas cvičenia zistíte, čo potrebujete zlepšiť, zapíšte si to. Ak si to nezapíšete, zabudnete na to.

Nahrávajte sa

Pred niekoľkými rokmi mi raz istá pani profesorka poradila nahrať sa počas cvičenia. Na na ďalší deň som si to mala vypočuť, následne rozanalyzovať a potom sa pri ďalšom cvičení venovať priamo tým úsekom, ktoré som podľa tej nahrávky chcela vylepšiť. Je to naozaj dobrá vec. Naše ucho je omylné a nie vždy všetko postrehne v danom momente. Na nahrávke však budete počuť všetko. Pravdivo a nie skreslene.

Správajte sa k sebe dobre

Buďte na seba milý. Ak sa Vám niečo podarí, kľudne sa niečím odmeňte, mladší čokoládkou, u starších je dovolené aj pivko. 🙂 Ak sa Vám niečo nedarí, nebuďte z toho smutní a neobviňujte sa. Buďte so sebou spokojní. V danej chvíli sa snažíte najviac, ako môžete (ak práve nemáte dlhodobé lazy obdobie :P, pozeranie všetkých sérii Game of thrones, atď 😀 .. ale aj oddych je veľmi dôležitý 🙂 ). Ak hľadáte spôsob, ako sa zlepšiť, určite ho nájdete, len musíte byť veľmi, veľmi a naozaj ešte raz, veľmi trpezlivý.

Cvičenie by sme mali brať ako aktivitu, na ktorú sa tešíte a máte ju radi. Mali by ste cvičiť preto, že chcete. Nie preto, že musíte. Chcela by som Vám povedať, že cvičíte hlavne pre seba, nie pre niekoho iného. Ste to vy, kto sa chce zlepšiť. Ste to vy, kto sa chce stať hudobníkom. Ste to vy, kto si chce splniť svoje sny, túžby. 

Cvičenie je naozaj nevyhnutné, preto nezabúdajme aj na pravidelnosť. Na záver si prečítajme jeden výrok od Arthura Rubinsteina: “Keď necvičím jeden deň, viem o tom to iba ja. Keď necvičím dva dni, vie to už aj orchester. Keď necvičím tri dni, vie to celý svet.“

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.