Kúpa a výber flauty pre začiatočníka

Akú flautu by som mal kúpiť pre svoje dieťa? Potrebuje nejakú drahšiu alebo lacnejšiu? Ktorá značka je naozaj vhodná pre začiatočníka? To sú otázky, ktoré si kladie väčšina z nás. Problém je, ak sa do tohto odvetia vôbec nerozumiete. Neviete, akú značku flauty kúpiť, kde ju kúpiť a za koľko ju kúpiť. V prvom rade by ste si mali nájsť odborníka, ktorý Vám s kúpou flauty pomôže. Ak takého človeka pri sebe nemáte, prípadne ste samouk, ponúkam Vám  tri typy fláut, ktoré by ste pri výbere nástroja mali zvážiť. 

Asi najlepšou kúpou pre začiatok, je zakúpenie flauty YAMAHA YFL 212. Táto flauta je vyrobená z postriebrenej alpaky, má zatvorené klapky, výborne ladí, má e-mechaniku a predsunutú G – klapku. Ak by ste chceli o trošku lepší zvuk, odporúčam Vám flautu YAMAHA YFL 212 SL, ktorá je na rozdiel od predchádzajúcej Yamahy vylepšená STRIEBORNÝM náustkom (časť flauty, na ktorej máte položené pery). Cenový rozdiel je iba zopár eur. 

Treťou variantou je flauta YAMAHA YFL 272, ktorá má na rozdiel od týchto dvoch otvorené klapky, vďaka ktorým má flauta oveľa krajší zvuk. Všetky tieto tri flauty môžete nájsť na stránke muziker, alebo na iných stránkach, ktoré ponúkajú predaj hudobných nástrojov. Rovnako tieto nástroje nájdete aj v kamenných obchodoch hudobnín.  Cena týchto fláut sa pohybuje okolo 600 eur. Ak sa Vám zdá pre začiatok takáto investícia veľká, odporúčam Vám zájsť na bazoš alebo na iné stránky, kde ponúkajú ľudia tieto second hand flauty za nižšiu cenu.

Tieto Yamaha flauty pre začiatočníkov sú vyrobené tak, aby sa študentom na flaute hralo ľahko a hlavne, aby váha flauty nezaťažovala príliš ruky študenta. Vďaka novému dizajnu, brušká prstov dokonale zapadnú na vrchol klapiek, čím sa študent bude cítiť pri hraní pohodlnejšie a prirodzenejšie. Navyše puzdro ochráni flautu pred bežnými nárazmi pri preprave, ako v autobuse, v škole a na nebezpečných cestách mladého školáka.

Ďalšie značku, ktorú by som Vám ešte odporučila, je anglická značka Trevor James Flute. Osobne s touto značkou skúsenosti nemám, ale určite stojí za povšimnutie. Na výber máte nespočetne veľké množstvo fláut. Dávajte si však pozor a nedajte sa zlákať na tzv. čínske flauty, ktoré stoja približne 100/200 euro. Sú naozaj nekvalitné a z dlhodobého hľadiska Vám tieto flauty dlho nevydržia a nedajú sa zvukovo s kvalitnými flautami ani porovnať. Nehovorím o tom, že pre žiaka hrať na takejto flaute, je skôr utrpenie ako potešenie. 

Myslím si, že investovať do kvalitnejšej flauty sa naozaj oplatí, preto by ste si mali na kúpu flauty vyhradiť budget 250 – 600 eur. Či sa už rozhodnete pre novú flautu, alebo pre prekúpenú, rozhodne odporúčam obidve možnosti. Najlepšie by bolo, aby danú flautu vyskúšal skúsený flautista a naozaj potvrdil, či táto flauta stojí za kúpu. 


lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.