Prečo počúvať klasickú hudbu!

V súčasnosti ľudia preferujú počúvanie “popovej” komerčnej hudby. Ak náhodou prepnete na televízny kanál, kde práve vysielajú živý koncert symfonického orchestra, väčšina ľudí prepne ďalej. Poviete si, Nuda. Myslím si, že klasická hudba je tak rozsiahla a tak rozmanitá, že by si každý človek našiel v nej to svoje – ten svoj obľúbený žáner.

Nejdem tu nikoho pripraviť o svoj názor, každý má rád predsa niečo iné a počúva niečo iné. Poďme sa pozrieť na na výhody, ktoré počúvanie klasickej hudby prináša:

Zlepšenie spánku

Poznáte to. Tešíte sa do postele, na pokojný spánok a po pár minútach zistíte, že nemôžete zaspať.

Niektoré štúdie ukázali, že ak si pustíte 45 minút pokojnej klasickej hudby pred tým, ako idete spať, podarí sa Vám skôr zaspať, alebo Vám môže dokonca zlepšiť celkovú kvalitu spánku. 

Zlepšenie nálady

Existujú štúdie, ktoré dokázali, že počúvanie klasickej hudby pomáha zmierniť príznaky melanchólie a depresie (Mozart, Vivaldi). Samozrejme, nepustite si hudbu druhej viedenskej školy (Berg, Schonberg.. ) – Tá vám na vylepšenie nálady veľmi nepomôže 🙂

Redukcia stresu

Tak ako aj iný typ hudby, aj klasická hudba svojím počúvaním dokáže človeka upokojiť a znížiť stres (Čajkovskij, Handel). Pomalé a rytmické tempo klasickej hudby je veľmi podobné prirodzenému rytmu ľudského srdca, kvôli čomu sa vaše telo upokojí a zníži sa srdcový rytmus.

Pomôcka pri učení

Veľa študentov si popri učení pustí klasickú hudbu, ktorá ich trošku uvoľní a tak sa môžu spokojnejšie venovať učeniu. Jednoducho počúvanie klasickej hudby, môže mať výrazný vplyv na vašu náladu, produktivitu a kreativitu.

Klasická hudba – nahliadnutie do minulosti

Tým, že človek začne počúvať klasickú hudbu, začne sa zaujímať aj o históriu. Chce vedieť viac o skladateľovi, ako žil, tvoril, ako pristupoval k životu. Z mnohých klasických velikánov, ktorých hudba prežila niekoľko storočí, môžme si ich zobrať za príklad. Určite viete, že Beethoven vo svojej úplnej hluchote zložil tie najveľkolepejšie diela klasickej hudby.

Klasická hudba je v dnešnej dobe veľmi preceňovaná a nedáva sa jej toľko pozornosti ako iným odvetviam. Ak by možno bola klasická hudba viacej podporovaná a dotovaná štátom, myslím si, že by sa hudobné umenie na Slovensku pozdvihlo a s ním by sa aj zaplnili koncertné siene poslucháčmi, žiaci by sa tešili kvalitnejšiemu vzdelaniu a v neposlednom rade by sa klasická hudba brala ako rovnocenný hudobný žáner popri iným “rádiovým hitom”. 🙂

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.