15 najpopulárnejších skladieb klasickej hudby – 1. časť

V týchto letných dňoch Vás určite obklopuje hudba zo všetkých strán, či už z rádia, alebo len tak ste niekde pri vode a užívate si pokoj danej chvíľky s doprovodom obľúbenej hudby (ráta sa aj manuálna práce na dvore a záhrade 🙂 ). Ja Vám dnes prinášam “playlist” najznámejších skladieb klasickej hudby, ktoré ste už určite niekde počuli (minimálne v nejakej reklame na Heru 🙂 ). Určite stoja za vypočutie a navyše budete v spoločnosti “Machri”, keď nejakú tú známu skladbu klasickej hudby budete vedieť aj pomenovať.

1. Wolfgang Amadeus Mozart – Eine kleine Nachtmusik (Malá nočná hudba)

W. A. Mozart – Malá nočná hudba

Oficiálny názov pre túto skladbu je Serenade no.13 pre sláčikový orchester v tónine G dur. Mozart sám dal tejto skladbe pomenovanie malá nočná hudba. Túto skladbičku ste mohli počuť vo filme Charlieho anjeli, Ace Ventura, ako aj v mnohých ďalších filmoch a reklamách.

2. Ludwig von Beethoven – Für Elise

Táto nádherná skladbička nebola nikdy publikovaná za Beethovenovho života. Bola nájdená 40 rokov po smrti skladateľa vedcom Ludwigom Nohlom.

Ludwig von Beethoven – Pre Elišku

Dodnes sa nevie, či sa skladba mala pôvodne volať Pre Elišku. Podľa jednej teórie sa mala volať Pre Terezu. Niektorí vedci tvrdia, že Ludwig Nohl zle opísal názov skladby v staronemčine ako Pre Elišku (Für Elise), namiesto Pre Terezu. Touto Terezou mala byť údajne hudobnica Therese Malfattiová, ktorú skladateľ v roku 1810 požiadal o ruku. No nemecký muzikológ Klaus Martin Kopitz tvrdil, že ženou, ktorej Beethoven skladbu venoval, bola nemecká speváčka Elisabeth Röckelová. S ďalšou teóriou o venovaní skladby prišiel taliansky vedec Luca Chiantore, ktorý po osmich rokoch výskumu tvrdil, že skladbu Pre Elišku nenapísal Beethoven, ale pravdepodobne jej nálezca Ludwig Nohl.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Pre_Eli%C5%A1ku

3. Giaccomo Puccini – O mio babbino caro

Táto nádherná ária pre soprán s doprovodom orchestra sa radí medzi najromantickejšiu skladbu všetkých čias. Počas interpretovania tejto skladbičky svetoznámou opernou speváčkou Anny Netrebko neostane žiadne oko suché.

Giaccomo Puccini – O mio babbino caro

Ária pochádza z Pucciniho jednoaktovej opery Gianni Schicchi. „O mio babbino caro“ (preklad: Ó môj drahý otec) spieva mladá Lauretta, ktorá prosí svojho otca, aby jej umožnil vziať si Rinuccia, muža, ktorého miluje. Sláva tejto árie ďaleko predbehla slávu celej opery.

4. Ludwig von Beethoven – Symfónia no.5 c mol

https://www.youtube.com/watch?v=olMPeiqoiic
Ludwig von Beethoven – Symfónia č.5 c mol

Zlovestný motív prvých štyroch tónov tejto symfónie určite pozná každý. Často sa tento motív interpretuje ako hudobná manifestácia “osud klopajúci na dvere”. Radí sa medzi najhrávanejšie symfónie klasickej hudby.

5. Georges Bizet – Carmen

Bizetova opera Carmen z roku 1875 je plná chýtľavých a vášnivých melódií ako napríklad “Toreadorova pieseň” a “Habanera”.

Príbeh opery sa odohráva v Španielsku, v meste Sevilla, približne okolo roku 1820, kde sa predstavuje hlavná hrdinka, krásna a mladá cigánka Carmen, so slobodným srdcom a zmýšľaním. Akoby z nudy zvádza vojaka desiatnika Josého. Zaujímavou perličkou je, že Bizet nikdy nenavštívil Španielsko.

Verím, že si každý človek v každej skladbe klasickej hudby nájde to svoje. Ako sa hovorí sto ľudí, sto chutí. Rovnako to platí aj v hudbe 🙂

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.