Tak ako som sľúbila, dnes si predstavíme druhú časť zoznamu najpopulárnejších skladieb klasickej hudby. Ak si prelistujete zopár stránok dozadu, zistíte, že naposledy sme si predstavili vášnivú španielsku cigánku Carmen v opere od Georgesa Bizeta.
Dnes začnem predstavením naozaj krásneho a známeho valčíka rakúskeho skladateľa Johanna Straussa II.
6. Johann Strauss – Na krásnom modrom Dunaji
Tento viedenský valčík bol skomponovaný v roku 1866 pre mužský viedenský zbor. Bol jeden z najpopulárnejších hudobných diel klasickej hudby. Po napísaní originálnej hudby dopísal slová básnik Joseph Weyl, ktoré o nejaký čas musel slová znovu zmeniť kvôli ďalšiemu pridaniu hudby Johannom Straussom. V roku 1867 ho až Johann Strauss upravil do čisto orchestrálnej podoby na svetovú výstavu v Paríži. Táto orchestrálna verzia zožala veľký úspech.
7. Maurice Ravel – Bolero
Názov Bolero pochádza z označenia španielskeho ľudového tanca – bolera. Ravel zložil toto dielo ako hudbu k baletu, no dnes sa hráva často iba v koncertnom prevedení. Dielo sa s obľubou predvádza v rôznych variáciách a parafrázach. Už vo vlastnej Ravelovej úprave existuje verzia pre dva klavíre. Údajne sa Ravel o Bolere vyjadril, že ide o jeho najlepšie dielo, až na to, že v ňom chýba hudba.
Bolero bolo pôvodne zložené pre baletku Idu Rubinsteinovú, ktorá od Ravela žiadala vyslovene skladbu španielskeho charakteru. Narýchlo teda zložil krátke Bolero, ktoré bolo brané viac-menej ako cvičná skladba. Premiéra predstavenia bola 22. novembra 1928 v Opéra de Paris, v choreografii Bronislavy Nižinskej. Úspech bol obrovský. Ravel bol takýmto prijatím skladby viac zaskočený, než potešený.
8. Leó Delibes – ‘Flower Duet’ z opery Lakmé
Tento duet je jeden z najslávnejších, aké boli kedy napísané. Tradične ho spieva soprán a mezzosoprán, ale jeho sláva vyústila do mnohých interpretácií tohto duetu.
Opera Lakmé mala premiéru v roku 1883 v Paríži. Tento duet spievajú postavy Lakmé (dcéra brahmanského kňaza) a jej slúžka Mallika, keď idú zbierať kvety k rieke.
9. Edvard Grieg – ‘In the Hall of the Mountain King’ zo suity Peer Gynt
Suita Peer Gynt od Griegra bola pôvodne napísaná ako scénická hudba k inscenácii Ibsenovej hry Peer Gynt. Neskôr však svoju hudbu premenil na dva suity, ktoré sa stali jedným z jeho najznámejších diel. Hra Peer Gynt sa pohybuje medzi vedomím a nevedomím času a priestoru, v ktorom sa prelínajú prvky folklórnej fantázie a nesentimentálneho realizmu.
Kúsky ‘In the Hall of the Mountain King’ a ‘Morning mood’ patria k najhranejším častiam tejto suity. Táto hra bola prvykrát prevedená v Christianii (dnešné Oslo) 24. februára 1876.
Hlavná téma tejto časti Vás nadchne svojou prenikavou satirickou melódiou, ktorou sa inšpirovalo mnoho populárnych skupín v dvadsiatom storočí.
10. Sergei Prokofiev – ‘Dance of the Knights’ z baletu Rómeo a Júlia
Ako poslednú skladbu si dnes predstavíme pompéznu a legendárnu časť z baletu Rómeo a Júlia od ruského skladateľa Prokofieva. Balet rozpráva tragický príbeh Shakespearových hviezdnych milencov a vojnu, ktorá sa odohráva medzi rodinami Montekových a Kapuletových. Nie je teda prekvapením, že práve táto časť patrí k najdramatickejším hudobným dielam, aké boli kedy napísané.
Okrem orchestrálnej verzie si môžete vypočuť aj klavírnu verziu, ktorá je rovnako nádherná.
Verím, že všetky tieto skvosty klasickej hudby si zaslúžia ocenenie a obdiv dnešnej doby, nakoľko títo hudobní velikáni obetovali celý život skladateľskej tvorbe dúfajúc, že ich tvorba zanechá stopu na tomto svete. Dovolím si povedať, že ich diela naozaj pretrvávajú a žijú naďalej s nami v dnešnej dobe, hoci ich tvorcovia už pominuli.