15 najpopulárnejších skladieb klasickej hudby – 2. časť

Tak ako som sľúbila, dnes si predstavíme druhú časť zoznamu najpopulárnejších skladieb klasickej hudby. Ak si prelistujete zopár stránok dozadu, zistíte, že naposledy sme si predstavili vášnivú španielsku cigánku Carmen v opere od Georgesa Bizeta.

Dnes začnem predstavením naozaj krásneho a známeho valčíka rakúskeho skladateľa Johanna Straussa II.

6. Johann Strauss – Na krásnom modrom Dunaji

https://www.youtube.com/watch?v=iOD2tvNuzig
Johann Strauss – An der schönen blauen Donau, Op. 314

Tento viedenský valčík bol skomponovaný v roku 1866 pre mužský viedenský zbor. Bol jeden z najpopulárnejších hudobných diel klasickej hudby. Po napísaní originálnej hudby dopísal slová básnik Joseph Weyl, ktoré o nejaký čas musel slová znovu zmeniť kvôli ďalšiemu pridaniu hudby Johannom Straussom. V roku 1867 ho až Johann Strauss upravil do čisto orchestrálnej podoby na svetovú výstavu v Paríži. Táto orchestrálna verzia zožala veľký úspech.

7. Maurice Ravel – Bolero

Názov Bolero pochádza z označenia španielskeho ľudového tanca – bolera. Ravel zložil toto dielo ako hudbu k baletu, no dnes sa hráva často iba v koncertnom prevedení. Dielo sa s obľubou predvádza v rôznych variáciách a parafrázach. Už vo vlastnej Ravelovej úprave existuje verzia pre dva klavíre. Údajne sa Ravel o Bolere vyjadril, že ide o jeho najlepšie dielo, až na to, že v ňom chýba hudba.

Maurice Ravel – Bolero

Bolero bolo pôvodne zložené pre baletku Idu Rubinsteinovú, ktorá od Ravela žiadala vyslovene skladbu španielskeho charakteru. Narýchlo teda zložil krátke Bolero, ktoré bolo brané viac-menej ako cvičná skladba. Premiéra predstavenia bola 22. novembra 1928 v Opéra de Paris, v choreografii Bronislavy Nižinskej. Úspech bol obrovský. Ravel bol takýmto prijatím skladby viac zaskočený, než potešený.

8. Leó Delibes – ‘Flower Duet’ z opery Lakmé

Tento duet je jeden z najslávnejších, aké boli kedy napísané. Tradične ho spieva soprán a mezzosoprán, ale jeho sláva vyústila do mnohých interpretácií tohto duetu.

Léo Delibes – Flower duet z opery Lakmé

Opera Lakmé mala premiéru v roku 1883 v Paríži. Tento duet spievajú postavy Lakmé (dcéra brahmanského kňaza) a jej slúžka Mallika, keď idú zbierať kvety k rieke.

9. Edvard Grieg – ‘In the Hall of the Mountain King’ zo suity Peer Gynt

Suita Peer Gynt od Griegra bola pôvodne napísaná ako scénická hudba k inscenácii Ibsenovej hry Peer Gynt. Neskôr však svoju hudbu premenil na dva suity, ktoré sa stali jedným z jeho najznámejších diel. Hra Peer Gynt sa pohybuje medzi vedomím a nevedomím času a priestoru, v ktorom sa prelínajú prvky folklórnej fantázie a nesentimentálneho realizmu.

Edvard Grieg – In the Hall of the Mountain King

Kúsky ‘In the Hall of the Mountain King’ a ‘Morning mood’ patria k najhranejším častiam tejto suity. Táto hra bola prvykrát prevedená v Christianii (dnešné Oslo) 24. februára 1876.

Hlavná téma tejto časti Vás nadchne svojou prenikavou satirickou melódiou, ktorou sa inšpirovalo mnoho populárnych skupín v dvadsiatom storočí.

10. Sergei Prokofiev – ‘Dance of the Knights’ z baletu Rómeo a Júlia

Ako poslednú skladbu si dnes predstavíme pompéznu a legendárnu časť z baletu Rómeo a Júlia od ruského skladateľa Prokofieva. Balet rozpráva tragický príbeh Shakespearových hviezdnych milencov a vojnu, ktorá sa odohráva medzi rodinami Montekových a Kapuletových. Nie je teda prekvapením, že práve táto časť patrí k najdramatickejším hudobným dielam, aké boli kedy napísané.

Sergei Prokofiev – ‘Dance of the Knights’ z baletu Rómeo a Júlia

Okrem orchestrálnej verzie si môžete vypočuť aj klavírnu verziu, ktorá je rovnako nádherná.

Verím, že všetky tieto skvosty klasickej hudby si zaslúžia ocenenie a obdiv dnešnej doby, nakoľko títo hudobní velikáni obetovali celý život skladateľskej tvorbe dúfajúc, že ich tvorba zanechá stopu na tomto svete. Dovolím si povedať, že ich diela naozaj pretrvávajú a žijú naďalej s nami v dnešnej dobe, hoci ich tvorcovia už pominuli.

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.