Čo ste o tejto skladbe nevedeli

Claude Debussy – Syrinx

Ahojte. Dnes som si pre vás vybrala najpopulárnejšiu sólovú skladbu pre priečnu flautu. Určite ste ju počuli veľakrát. Pátrali ste aj trošku hlbšie, čo sa skrýva pod touto skladbou? Ako vznikla? Aká je jej história? Mňa osobne tento môj malý výskum veľmi zaujal a myslím, že sa vám podtext celej tejto skladby bude veľmi páčiť. Navyše si myslím, že tieto informácie pomôžu mnohým flautistom v interpretácii a v zobrazení bližšej predstavy pri jej hraní.

Táto skladba pre flautu sólo bola skomponovaná na objednávku francúzskeho básnika a dramatika Gabriela Mouéryho do jeho troj-dejstvovej melodrámy s názvom Psyché, ktorej dej bol založený na gréckom mýte. Podľa flautistu Anders Ljungar Chapelon – dráma rozpráva o mýte Psyché, o ktorej vypovedá latinský autor v diele Metamorfózy.

Psyché je krásna dievčina, ktorú v nádhernom prostredí každý večer navštevuje milenec, ktorý sa nechcel dať poznať a ani sa nesmela na neho dívať. Raz porušila tento zákaz, lebo jej sestry jej narozprávali, že jej milenec je drak, naklonila sa k nemu, keď spal, s obdivom naňho pozrela a zistila, že je to sám Eros, syn Afrodity. Lenže z lampáša padla kvapka oleja, ktorý so sebou doniesla aby ho videla, zobudila boha, ktorý odvtedy navždy zmizol. Psyché sa ho pustila hľadať. Uväznila ju Afrodita, lebo žiarlila na šťastie dievčiny; tá statočne znášala všetky trápenia a splnila všetky úlohy, ktoré jej Afrodita nadelila, lebo jej tajne pomáhal Eros. Nakoniec sa nad ňou zľutoval sám Zeus a spravil ju nesmrteľnou.​

https://sk.wikipedia.org/wiki/Psych%C3%A9_(mytol%C3%B3gia)
Únos Psyché  – William-Adolph Bouguereau

A práve v tejto melodráme zaznieva skladba Syrinx od Clauda Debussyho – hneď na začiatku tretieho dejstva. Na scéne prebieha rozhovor medzi Oreade (víla hôr) a Naiad (riečna víla). Oread napomína riečnu vílu, nymfu, aby si dávala na Pana pozor. Medzitým už počujú boha Pana, ako hrá na flaute. Počas celej skladby vedie riečna nymfa vnútorný boj, kde sa snaží odolať zvádzaniu Pana, čiaha po posledných kúskoch pevnej vôle, ale márne. Na konci skladby sa mu úplne poddáva a je opantaná jeho kúzlom. Poslednými slovami vyjadruje, že mu celá patrí a že sa ho už nebojí, ako tomu bolo na začiatku. Hneď v ďalšom videu si budete môcť vypočuť dialóg nýmf a Panovu hru na flaute. Flautista mal túto skladbu hrať po celý čas v zákulisí.

Recitácia textu z tretieho dejstva melodrámy Psyché so skladbou Syrinx od Debussyho

Myslím, že po tomto kratšom zoznámení sa s príbehom Psyché, s bohom Panom a jeho flautou sa môžme posunúť na samotnú skladbu Syrinx. Claude Debussy ju skomponoval v roku 1913. Bola venovaná flautistovi Louisovi Fleurymu, ktorý ju hrával nie len na predstaveniach Psyché, ale zahrnul ju aj do svojho repertoáru, ktorý hrával po celom svete. Bol svetoznámym francúzskym flautistom a propagátorom súčasnej hudby. Objavil sa tiež v diele A. Schoenberga – Pierrot Lunaire. Zdá sa, že Louis Fleury vlastnil ako jediný noty Syrinx.

Dielo bolo vydané až v roku 1927 vydavateľstvom Jeana Joberta, ktorý požiadal flautistu Marcela Moyseho, aby zdroj rukopisu upravil. V origináli napísal Debussy túto sólovku bez taktových čiar. Marcel Moyse editoval túto skladbu, dopísal nádychy, dynamické značky a ďalšie označenia. Okrem toho, existuje údajný “rukopis” tohto diela v súkromnej zbierke Madame Hollanders de Quderaen v Bruseli. ​Udajný rukopis obsahuje aj zápisky Mouéryho básne v skladbe Syrinx.

Dovolím si podotknúť a ozrejmiť, že originálny názov tejto skladby nie je Syrinx, ale La flute de Pan. Túto zmenu urobil vydavateľ Jean Jobert preto, aby sa nezamieňala táto sólová skladba s rovnakým názvom ďalšieho Debussyho diela z Billitisiných piesní – La flute de Pan.

Dúfam, že sa vám dnešné historické podanie tejto sólovej skladby páčilo, teším sa, až vám v budúcom článku predstavím skladbu aj z trošku teoretického hľadiska. 🙂

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.