Hranie z pamäte

Ak patríte k tým, ktorí potrebujú pri svojom umeleckom výkone hrať alebo spievať z pamäte, rozhodne Vám tento článok pomôže, na čo sa konkrétne zamerať, aby vaše memorovanie bolo efektívnejšie. Pri hraní bez nôt máte oveľa väčšiu slobodu v technike výkonu a navyše sa rýchlejšie naučíte improvizačným schopnostiam. Môžete posúdiť aj sami, že koncert sólistu, ktorý hrá z pamäte pôsobí z nejakého dôvodu oveľa profesionálnejšie, ako keď vystupuje umelec s notami pred sebou.

Mnoho študentov zanedbáva túto zručnosť – memorovanie – ktorá je v hudbe potrebná. Ako vieme, príprava je zo všetkých častí hrania najdôležitejšia a preto sa poďme pozrieť na pár kľúčových bodov, ako sa dopracovať k ľahšiemu si zapamätaniu repertoára.

#Pomaly ďalej zájdeš

Toto príslovie sa dokonale hodí aj k tejto téme. Asi najbežnejším spôsobom, ako sa čo najrýchlejšie naučiť skladbu z pamäte – je rozdeliť si ju na menšie časti. Zo začiatku sa Vám to môže zdať veľmi náročné, ale uvidíte, že si skladbu lepšie zapamätáte, ak sa ju budete učiť po úsekoch. Dĺžka úsekov je individuálna od každého z nás, odporúčam si skladbu a jej menšie úseky rozdeliť podľa fráz.

Pre obzvlášť náročnú a ťažko zapamätateľnú pasáž si môžete skladbu rozložiť aj na dvoj – trojtaktové úseky. Keď si dané miesto osvojíte, nezabudnite sa k nemu vracať, aby sa Vám dané miesto ukotvilo v pamäti. Pre lepšie zapamätanie skúste rôzne rytmické obmeny danej časti. Keď ste si už pamäťovo istejší, skúste túto pasáž spojiť s iným úsekom skladby.

#Od konca na začiatok

Rozšírenou technikou memorovania je cvičiť dané úseky od konca skladby a postupne sa prekopávať až na jej začiatok. To znamená, že začnete si napríklad precvičovať dva takty od konca. Neskôr sa posuniete dopredu a budete cvičiť už štyri takty od konca. Neskôr šesť, osem, desať. Táto metóda je veľmi efektívna, pretože kým prídete chronologicky od konca skladby na začiatok, koniec skladby budete hrať s ľahkosťou a budete ho mať už ukotvený v pamäti. PS: Sami viete povedať, čo Vám pri bežnom cvičení ide najlepšie. Začiatok, alebo koniec? 🙂

#Vizualizácia nôt

Ak vynikáte fotografickou pamäťou, nebude pre Vás problém naučiť sa skladbu aj takouto formou. Okrem zapamätania si nôt v skladbe, nezabúdajte na ďalšie atribúty hudby – zapísanú dynamiku, predpísaný výraz hudby, text piesne atď.

Ak sa Vám ťažšie zapamätáva hudba takouto formou, skúste si vziať noty bez hrania a snažte sa zapamätať si všetky potrebné miesta, značky, ktoré sú ťažko zapamätateľné.

#Najskôr pomaly, potom rýchlo

Zriedkakedy sa hudobníci učia hrať novú skladbu v uvedenom tempe. Hranie v pomalom tempe Vám zaručí, že sa naučíte hrať správne noty a rytmus. Rovnaká metóda sa používa aj pri zapamätaní si notového zápisu. Pri pomalšom tempe si stihnete premyslieť všetky spojitosti v hudbe. Kým sa dostanete k uvedenému tempu, skladba bude zopakovaná veľakrát, čo je základom naučenia sa skladby naspamäť.

Niektorí hudobníci nemajú radi učiť sa skladbu rozdelením na menšie úseky. Niekto sa naučí hrať skladbu bez nôt jej neustálym opakovaním. Treba si však dávať pozor, aby ste sa ťažkým pasážam nevyhýbali, ale dôkladne sa ich naučili. Hlavne sa snažte nefixovať si chyby, lebo ich odstraňovanie Vám zaberie ďalší čas navyše.

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.