Čo pre mňa znamená; “byť učiteľom hudby!”

Ahojte, v tomto článku Vám nič prevratne nové neprezradím, len by som sa s Vami chcela podeliť o pár slov, čo pre mňa znamená “byť učiteľom hudby.”

Za svoj krátky život som sa už stretla s mnohými učiteľmi a musím povedať, že každý z nich učil inou metódou, mal iný prístup k učeniu, žiakovi. A myslím, že najviac som si zapamätala tých, ktorí ma povzbudzovali, inšpirovali ma svojou hrou, osobnosťou, dodávali mi silu a odvahu ísť si za svojimi cieľmi. Ale najviac som si zapamätala tých, ktorí sa ma snažili pochopiť. Snažili sa pochopiť moju osobnosť, môj pohľad na hudbu a svet, nesnažili sa ma porovnávať s niekým iným a videli vo mne niečo originálne, čo ma charakterizovalo. A týmto krátkym úvodom, by som sa chcela presunúť k prvému a to najnákladnejšiemu bodu, ktorý formuje celý progres žiaka. Či už doučujete individuálne jedného žiaka alebo pracujete s celou triedou, učiteľ sa stáva dôležitou osobnosťou v živote začínajúcich hudobníkov.

To, ako sa učiteľ správa k žiakovi na hodine, ovplyvňuje celý proces učenia. Vzťah poznačený vzájomným rešpektom a dôverou môže študentovi lepšie pomôcť pri realizácii hudby a formovaní jeho osobnosti. Asi najpodstatnejšou úlohou učiteľa je vštepovať žiakovi od prvej hodiny sympatie k hudbe. Ale predtým než začnete, láska k hudbe musí vyžarovať najprv z Vás (učiteľa). Na žiaka sa Vaša pozitívna energia automaticky nalepí, ak má na to samozrejme predpoklady a vnútorné nadšenie.

Na to, aby učiteľ vo svojom povolaní napredoval, dosahoval výsledky svojej práce, potrebuje sa neustále vzdelávať (aj keď už jeho oficiálne štúdia skončili). Chcela by som podotknúť, že na Slovensku prebiehajú rôzne workshopy, masterclassy s výbornými hudobníkmi na ktoré sa oplatí ísť. A nie len tam. Všade. V zahraničí. Na internete. Kde len chcete. Stačí len hľadať a chcieť. Taktiež je veľmi prospešné, ak si kolegovia medzi sebou radia, vymieňajú si pomôcky, nové nápady. Koniec koncov, nachádzame sa všetci na jednej lodi, tak prečo si nepomôcť? 🙂

Okrem priateľského a ľudského prístupu k žiakovi, by mal byť učiteľ naozaj trpezlivý a ku každému žiakovi pristupovať s individuálnym prístupom. Nie všetkým deťom sa darí hneď na začiatku správne uchopiť svoj nástroj. Možno ich chvíľa zažiariť prichádza v neskoršom období. To neznamená, že je žiak menej talentovaný, alebo by sa menej snažil. Možno len potreboval na nejaké veci viac času a možno v nejakej oblasti dozrieť. 🙂

Viem, že v poniektorých školách a triedach panuje akási “súťaživosť”. Samozrejme, vedenie školy chce vidieť výsledky žiakov, chce mať obsadené prvé priečky vo všetkých súťažiach svojimi žiakmi. Chápem. Je to v poriadku. Ale stále treba mať na zreteli osobnosť žiaka. Pomôže to môjmu žiakovi porovnávať ho s inými spolužiakmi? Povzbudí ho to? Alebo ho to naopak zarmúti? Na porovnávanie žiakov si treba dať naozaj pozor. Vo väčšine prípadov neprináša dobré výsledky, ak to spojíte s výčitkami a negatívnou spätnou väzbou.

Úlohou učiteľa je naviesť žiaka na správnu cestu, naučiť ho, ako cvičiť a dosiahnuť výsledky v danej oblasti, rovnako ako si osvojiť dané zručnosti. Učiteľ je vlastne mentor, ktorý udáva žiakovi smer. Je to práve na učiteľovi, na aký smer navádza žiaka a akú pri tom používa metódu. Ak chcete mať v triede vyrovnaného žiaka so zdravým sebavedomím, snažte sa k nemu správať tolerantne, s úctou a pochopením. Taktiež by sa mal žiak v triede cítiť komfortne. Aj keď má učiteľ zlý deň, nemal by svoje nálady miešať do vyučovacieho procesu. Niektorí učitelia si vyberajú cestu podceňovania svojich žiakov, čím vlastne podkopávajú samých seba. A musím povedať, že je mi takých detičiek naozaj ľúto. Pretože my dospelí by sme mali tých maličkých povzbudzovať a dodávať im odvahu, aby hľadali to, čo ich v živote bude baviť.

Nezabudnite, že aj tá najhoršia hodina, trvá len 60 minút. 🙂 Teda, tá vyučovacia o pár minút menej. 😉 Preto Vám odporúčam do svojho vyučovania zakomponovať množstvo humoru a učiteľského nadhľadu. A zaručujem Vám, že komunikácia a práca s Vaším žiakom bude oveľa jednoduchšia a príjemnejšia. 🙂

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.