Návod pre flautistu

#1 Zívanie

Ahojte. Dnes sa rozpíšem tak trochu o zívaní a jeho využití pri hraní na flaute. Mnoho flautistov máva pri hraní stiahnuté svalstvo v oblasti krku, čo veľmi zle vplýva na dýchanie, tvorbu tónu, artikuláciu, intonáciu a ďalšie dôležité aspekty. Ak k tomu pridáte zdvihnuté plecia a zlé držanie tela…hotová katastrofa… 🙂

Aleeee, ako vieme, naše telo dokáže zázraky. 🙂 Tak, ako dokážeme ochorieť, dokážeme sa aj uzdraviť. Ak máme stiahnuté svalstvo, dokážeme sa spätne aj uvoľniť. Myslím si, že celková napätosť tela trápi nielen flautistov, ale väčšinu ľudí na zemi, nehľadiac na ich povolanie. Tak poďme sa trochu uvoľniť.

Preto – rada NUMBER ONE:

Neberme sa my flautisti až tak vážne. Každý náš flautistický problém nie je ten najnevyriešiteľnejší problém na svete. Myslím si, že týmto uvedomelým a nepatrným postojom sa nám hneď zníži napätosť v tele viac než o polovicu.

Rada NUMBER TWO Zívanie

Týmto sa dostávam k hlavnému bodu tohto článku, ktorý je určený priamo flautistom a dychárom. Poďme si na chvíľu rozobrať proces zívania. Pri zívaní nám sánka klesne automaticky nadol, vďaka čomu dokážeme nabrať obrovské množstvo vzduchu do našich pľúc. Samovoľne nám padnú plecia, hrdlo sa nám otvorí a rozšíri. A to je presne to, čo potrebujeme pri hraní docieliť. Mať otvorené a uvoľnené hrdlo počas hrania, “zvesené” plecia a prirodzene dýchať.

Pri najbližšom cvičení si vyskúšajte uvedomele zazívať. Všetko čo pri zívaní pocítite, skúste aplikovať aj pri hraní na nástroji. To znamená, že pri najbližšom nádychu môžete zastaviť a skúste si navodiť pri nádychu pocit zívania. Automaticky dosiahnete otvorenosť hrdla a okrem toho pekný, jasný, otvorený tón, ktorý navyše bude ladiť len tým, že ste sa uvoľnili.

Mne navyše pomáha, ak si pri nádychu predstavím v hrdle slabiku “aaa(h)”, alebo že mám v hrdle “horúci zemiak.” Pokojne si to môžete hneď teraz nasucho vyskúšať a poteším sa, ak mi napíšete, na čo ste prišli 🙂

Prajem krásny utorkový večer! 🙂

Lucy

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.