“Návod pre rodičov a žiakov”

Ahojte! Dnes som si pre vás pripravila čisto praktickú tému a tou je – čistenie zobcovej flauty. Musím vás ale dopredu upozorniť, že sa jedná o plastovú zobcovku, nie drevenú.

Sanitácia plastových zobcoviek je v skutočnosti veľmi ľahká. Z flauty potrebujeme odstrániť usadené nečistoty, sliny, pot a baktérie, ktoré sa veľmi rýchlo prenášajú.

Postup je nasledovný:

  1. Teplou vodou a mydlom si dezinfikujte ruky.
  2. Flautu rozoberte na tri časti, čiže vlastne v rukách by vám mala ostať samostatne hlavica, telo a nožička.
  3. Do dostatočne veľkej misy alebo umývadla si pripravte teplú vodu so saponátom (jar, mydlo, tzv. “jarová voda” podľa môjho rodinného názvoslovia 🙂 ) Vložte do vody všetky tri oddelené časti flauty a chvíľku ich tam nechajte (cca 10 – 15 minút). Voda by mala byť teplá až mierne horúca, pretože teplo pomáha odstrániť a zabiť choroboplodné baktérie; ale nie príliš horúca, pretože obarená voda môže poškodiť plastovú flautu.
  4. POZOR! Nikdy takto nenamáčajte do vody drevenú flautu. Ak z nejakých dôvodov nemôžete použiť saponát, do vody môžete naliať aj pol šálky octu.
  5. Potom môžete flautu jemne vyčistiť handričkou alebo nejakou jemnou penovou špongiou. Pozor nikdy nie drátenkou! Poškodíte tým jej povrch. Na ťažko dostupné miesta môžete použiť vatovú tyčinku, alebo špáradlo. Hlavne si dajte pozor na vyčistenie náustku, kde býva najviac nečistôt. Vnútro flauty môžete čistiť s flautovým vyterákom, ktorého vlákna sú vyrobené z prírodnej vlny – //www.muziker.sk/yamakawa-ra-s12 ; alebo ak ju nemáte – tenkou kefou na fľašu.
  6. Ak ste flautu vyčistili, teraz ju už len stačí dôkladne opláchnuť pod teplou tečúcou vodou a položiť ju na uterák, na ktorom vyschne. Opláchnutím by sa mali odstrániť všetky zvyšky a a nečistoty z flauty, rovnako aj zápach saponátu alebo octu.
  7. Ak chcete vysušiť flautu hneď, na vonkajšok použite uterák a na vnútro jemnú handričku, ktorú prevlečiete cez plastovú alebo kovovú tyč. Zvyčajne je táto tyč pribalená k flaute. Nechajte ju pre istotu ešte 20 minút na vzduchu, pre dôkladné vysušenie.
  8. Ak je flauta stopercentne suchá, vložte ju naspäť do ochranného puzdra, aby na ňu nesadal prach a aby nedošlo k jej poškodeniu.
  9. Takto dôsledne môžete flautu čistiť raz za týždeň alebo raz za dva týždne. V tomto COVID- ovom období vám odporúčam čistiť flautu častejšie, dokonca viackrát do týždňa, hlavne ak dieťa hralo na nástroji mimo domova.
  10. Samozrejmosťou je, že dieťa si má flautu vyčistiť po každom hraní “na sucho”, flautovým vytieráčikom alebo handričkou, ktorá je navlečená na tyči.

Ak chcete “vyzabíjať” všetky baktérie, na konci môžete ešte použiť ďalší vhodný prostriedok, ktorý využíva nejeden hudobník – ústna voda Listerine, alebo dezinfekčný prostriedok Sterisol. Stačí, ak jeden z týchto prostriedkov spojíte s vodou, poriadne vyumývate flautu a na konci ju dôkladne vypláchnete teplou vodou a vysušíte – ako som už pred tým spomínala.

Asi najľahšou a najrýchlejšou cestou na dezinfikovanie flauty je dezinfekčný sprej Sterisol. Určite nájdete aj iné značky na internete alebo v hudobninách slúžiace na vyčistenie konkrétnych hudobných nástrojov. Celú flautu ním postriekate a uistíte sa, že ste žiadnu časť nevynechali.

Teraz si pripadám trošku ako taký flautový kacír, ale dokonca niektorí učitelia a hráči dávajú plastové flauty aj do umývačky riadu. Nesmie byť však zapnuté následné sušenie. Zatiaľ som to neskúšala, ale ak to vyskúšam, napíšem vám o tom podrobnejšie. 🙂

Dúfam, že vám tieto informácie o čistení flauty pomôžu a teším sa na vaše feedbacky! 🙂

Prajem krásny večer!:)

Lucka 🙂