Image by Tumisu from Pixabay
Sobotňajšie zamyslenia :)

Ako ma na Erasme ovplyvnila fráza „pas mal“

Ahojte, ako som už spomínala v článku O mne, momentálne som na študijnom pobyte vo Francúzsku. Chcela by som sa s Vami podeliť o také kratšie zamyslenie v tento upršaný sobotný večer 🙂 Teda, aspoň tu prší. Prajem Vám pekné čítanie a ďakujem, že ste ma sem prišli navštíviť 🙂

Keď som prišla prvýkrát na hodinu “Hra z listu” alebo “Lecture à vue” vo francúžštine, nevedela som – akú skladbu budem hrať a s kým ju budem hrať. Nakoniec sme hrali skladbu od skladateľa z 20.storočia v obsadení: priečna flauta (Ja 🙂 ), viola, violončelo a kontrabas. Nikto z nás ju predtým nehral a nepoznal. Takže, bolo to veľmi zaujímavé.

Keď sme ju dohrali, naša profesorka nás ohodnotila frázou: “Pas mal.” V preklade to znamená – “Nie je to zlé”. Dodávam, že to bolo povedané úprimne a s úsmevom. Veľmi ma takáto spätná väzba potešila a motivovala k ďalšej práci. Vlastne nám týmto dala najavo, že sa jej to v našom podaní páčilo a že si nás váži ako hudobníkov, hoci sme „len“ študenti. Samozrejme, že sme hneď pokračovali na ďalších detailoch, ktoré bolo potrebné vylepšiť. Počas celej hodiny som sa cítila šťastne a spokojne.

Teraz si predstavte, že ste práve odohrali skladbu a učiteľ Vám povie: “Bolo to zlé.” Ako by ste sa cítili? Aký pocit by to vo Vás vyvolalo? Negatívny alebo pozitívny? Čo by ste si po tomto povedali? 1. Okay, bolo to zlé, tak idem cvičiť a možno sa to zlepší. 2. Okay, kašlem na to, nie som v tom dobrý.

Myslím, že v podtexte týchto dvoch alternatív prevláda akýsi smútok a neuspokojenie. Ale na druhej strane, keď mi táto pani profesorka povedala s úsmevom “nie je to zlé”, vlastne aj keby za tým vytkla ďalšie tri veci, stále by ma hriala predstava pri srdiečku, že sa jej to páčilo. Je rozdiel povedať s úsmevom na tvári “Nie je to zlé”, ako povedať tvrdo a kriticky “Bolo to zlé.” Vidíte ako tieto dve podobné frázy majú úplne odlišný význam?

Myslím, že na spätnej väzbe veľmi záleží a naozaj, keď ju niekomu hovoríte, myslite na to, že pomocou spätnej väzby chcete človeku pomôcť aby napredoval, aby sa zlepšil a aby si bol v danej veci istejší a aby ako osobnosť rástol. Nezabudnite, pekných slov nikdy nie je dosť, a aj keď musíte byť niekedy kritický a je potrebné vytknúť niekedy aj tie zlé veci, vždy ich treba obaliť s ďalšou dávkou pozitivity, aby sme toho človeka pozitívne motivovali k ďalšej práci. 

Prajem Vám krásny zvyšok sobotňajšieho večera a ďakujem, že ste tu ostali až do konca ! 🙂

lucia_vercimakov

Ahojte, vítam Vás na mojom Blogu - Svet podľa Lucy. Veľmi ma teší, že ste sem zavítali a dúfam, že sa tu na chvíľu zdržíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *